Odlukom Savjeta Medicinskog fakulteta u Sarajevu br. 01-3438/73 dana 10.05.1973. godine osnovana je Viša medicinske škola u Sarajevu, koja je započela sa radom 19.12.1973.godine po dobijanju odobrenja Republičkog sekretarijata za obrazovanje, kulturu i fizičku kulturu br. UP-l-14-612/17. Kod prve registracije naziv Više medicinske škole je glasio “Univerzitetsko-medicinski centar zajednica organizacija udruženog rada Viša medicinska škola”.
Odlukom Savjeta Univerziteta u Sarajevu br. 01-1230-4/74 od 22. 10. 1974. godine, Viša medicinska škola je uključena u Univerzitet u Sarajevu.
U početnoj fazi kompletna edukacija se odvijala u sklopu Medicinskog fakulteta
Neposredno nakon osnivanja 1973. godine, na Višoj medicinskoj školi su postojala četiri smjera:
- viši medicinski tehničari
- viši laboratorijski tehničari
- viši sanitarni tehničari
- viši radiološki tehničari.
Devet godina nakon osnivanja Više medicinske škole u Sarajevu otvara se i smjer viših fizioterapeutskih tehničara, a iste, 1982. godine, prestaje sa radom smjer viših sanitarnih tehničara.
U toku proteklih 30 godina rada, Viša medicinska škola je prolazila kroz nekolke organizacione promjene, doneseni planovi i programi, vršena njihova dopuna i inovacija, te konačno, 1990. godine, Viša medicinska škola uvodi trogodišnji studij i obavezu izrade diplomskog rada. Od 1990/91. Školske godine na Višoj medicinskoj školi se uvodi naziv odsjek umjesto smjer.
Viša medicinska škola je preimenovana u Javnu ustanovu „Visoka zdravstvena škola” u Sarajevu rješenjem Kantonalnog suda Sarajevo broj UF/I-1034/03 od 12. 12. 2003. godine.
Akademske 2002/03. godine upisana je prva generacija četverogodišnjeg studija Visoke zdravstvene škole, studija u oblasti zdravstva, koji omogućava završenim studentima ravnopravnu participaciju na postdiplomskim studijama, izradu magisterija i doktorata iz svojih naučnih oblasti.
Profil i edukativna aktivnost škole:
Fakultet obrazuje pet studija:
- Studij Sestrinstva
- Studij Fizioterapije
- Studij Radiološke tehnike
- Studij Medicinsko laboratorijske dijagnostike
- Studij Sanitarnog inžinjerstva
Kandidati se na Fakultet zdravstvenih studija upisuju nakon završene srednje škole (četvorogodišnje školovanje), a godišnje se upiše ukupno 150-200 studenata na redovan i vanredni studij – svih pet studija.
Fakultet zdravstvenih studija u Sarajevu trenutno pohađa oko 1.800 redovnih, vanrednih i diferenciranih studenata.
Dana 05. 03. 2008. godine Visoka zdravstvena škola u Sarajevu je preimenovana u Javnu ustanovu „Fakultet zdravstvenih studija” u Sarajevu rješenjem o Registraciji Broj 065-0-Reg-08-000387 Općinskog suda u Sarajevu.
Akademske 2009/10. godine na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu upisana je prva generacija studenata koji studiraju u skladu sa principima Bolonjske deklaracije u trajanju od 4+1 godine.
Studiji po Bolonjskom programu su:
- Studij Fizikalne terapije
- Studij Laboratorijskih tehnologija
- Studij Radioloških tehnologija
- Studij Zdravlja i ekologije
- Studij Zdravstvene njege i terapije
Akademske 2009/10. godine upisana je prva generacija studenata na postdiplomski studij na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu u trajanju od dvije godine, za studente koji su završili studij po Dobolonjskom programu studiranja.
Akademske 2018/19. godine na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu upisana je prva generacija studenata koji studiraju u skladu sa revidiranim nastavnim planom i programom I i II ciklusa studiranja.
Studiji po revidiranom nastavnom planu i programu I i II ciklusa studiranja:
- Studij Fizioterapije
- Studij Laboratorijskih tehnologija
- Studij Radioloških tehnologija
- Studij Sanitarnog inžinjerstva
- Studij Zdravstvene njege
Akademske 2020/2021. godine Fakultet zdravstvenih studija će upisati prvu generaciju na dva nova studijska programa na I ciklusu studija:
- Studij Babičarstva/Primaljstva
- Studij Zdravstvenog nutricionizma i dijetetike
Do kraja 2017. godine je na Fakultetu zdravstvenih studija:
- diplomiralo 4957 studenata dobolonjskog načina studiranja
- magistriralo 59 studenata dobolonjskog načina studiranja
- odbranilo doktorsku disertaciju 13 doktoranata po dobolonjskom načinu studiranja
- diplomiralo 942 studenata I ciklusa studija (Bolonjski način studiranja)
- odbranilo završni rad 348 studenata II ciklusa studija (Master studij- Bolonjski način studiranja)
- odbranilo doktorsku disertaciju 8 doktoranata III cilusa studija (Bolonjski način studiranja)
Na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu angažovano je oko 150 nastavnika u zvanjima redovnog i vanrednog profesora, docenta, višeg asistenta, asistenta i stručnog saradnika.
Trenutno Fakultet zdravstvenih studija ima 41-og uposlenika od toga 14 nastavnika i 11 saradnika.{addthis off}